Αδερφή με ψυχαναγκασμούς! Βοήθεια

Θέματα που αφορούν σε Ψυχαναγκασμούς, Καταναγκασμούς και Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
Απάντηση
Evimak

Αδερφή με ψυχαναγκασμούς! Βοήθεια

Δημοσίευση από Evimak » Τρί Φεβ 26, 2019 1:29 pm

Καλησπέρα θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα θέμα που με επηρεάζει εδώ και χρόνια. Η αδερφή μου είναι 28, εγώ 26 και έχει ιδεοψυχαναστική διαταραχή από το λύκειο. Οι γονείς μου για να αποφεύγουν τις συνεχείς φασαρίες στο σπίτι την έχουν κακομαθει πολύ και σχεδόν σε όλα τις λένε ναι. Για παράδειγμα στην τηλεόραση στο σαλόνι βλέπουμε κυρίως ότι θέλει η αδερφή μου. Αν επίσης θέλω να καλέσω μια φίλη μου στο σπίτι κι αυτή δεν την θέλει θα περάσει το δικό της. Η αδερφή μου γενικά δεν έχει φίλους τώρα ξεκίνησε να πηγαίνει χορό εδώ και ένα μήνα περίπου για να αποκτήσει. Η μόνη της ενασχόληση τα τελευταία δύο χρόνια περίπου είναι ότι εργάζεται λίγες ώρες την ημέρα από το σπίτι και αυτό που έχει πετύχει επίσης αυτό το διάστημα είναι να κάνει μπάνιο που δεν έκανε και να σηκώνεται πιο πρωί. Κατά τα άλλα η μάνα μας της τα έχει όλα έτοιμα δλδ και καφέ και πρωινό και της κόβει πχ το φαγητό της και όλα. Μόνη της δεν έχει πάει ποτέ πχ σε σούπερ μάρκετ, ούτε θέλουν να την αφήσουν μόνη της ή με εμένα και να πάνε διακοπές. Επειδή είμαι η μόνη που δεν συμμετέχω σε όλα αυτά, παρόλο που είναι η αδερφή μου και την αγαπάω αλλά δεν μπορώ να δέχομαι παράλογα πράγματα, όταν διαφωνούμε εδώ και χρόνια πάντα μου λέει τα ίδια. Δηλαδή ότι είμαι κακιά, ότι θα μείνω μόνη μου και κάποιες φορές με βρίζει άσχημα και τους γονείς μας και μου έχει πει ότι θα με σκοτώσει στον ύπνο μου. Όσοι ξέρετε από τέτοιες περιπτώσεις ποια είναι η γνώμη σας; Πως πρέπει να συμπεριφέρονται οι γονείς μου και να πως εγώ; Πιστεύετε μπορεί κάποια στιγμή να γίνει λειτουργική η αδερφή μου; ευχαριστώ πολύ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχαναγκασμοί”