Πασχω απο Μεγαλομανια?

Συζήτηση για θέματα που αφορούν τη ναρκισσιστική διαταραχή και τη διαχείριση της.
Απάντηση
Dark Magician

Πασχω απο Μεγαλομανια?

Δημοσίευση από Dark Magician » Πέμ Δεκ 06, 2018 11:58 pm

Ασχολουμαι με την μουσικη και ειμαι σε εναν ''κυκλο'' με συγκεκριμενα ατομα,λογω του οτι η μουσικη σκηνη που μας αρεσει δεν εχει μεγαλο ευρος στην Ελλαδα και ολοι μαζι προσπαθουμε να την επεκτινουμε.Σε αυτον τον κυκλο ειμαι αρκετα κοινωνικος και μιλαω με πολυ κοσμο.Πιστευω πως κανεις απο τον κυκλο μου δεν θα ελεγε πως ειμαι αντικοινωνικος.Περα απο τους φιλους που εχω εκτως αυτου του κυκλου ομως,δυσκολευομαι να κανω καινουργιες παρεες,εστω και περιστασιακες με ατομα που εχουν διαφορετικο στυλ απο εμενα,ακομη και αν τους ειμαι αρκετα συμπαθης και το ιδιο αυτοι σε μενα.Εχω στο πισω μερος του μυαλου μου οτι κατα πασα πιθανοτητα,ο καθενας που δεν εχει τα ιδια ενδιαφεροντα με εμενα ειναι ηλιθιος,νοητικα κατωτερος η για καποιον αλλον λογο δεν αξιζει να αφιερωσω χρονο σε αυτον,παροτι ξερω πως αυτος ο τροπος σκεψης δεν ανταποκρινετε στην πραγματικοτητα.Να αναφερω πως πραγματι,ειμαι αρκετα πιο οριμος απο τους περισσοτερους 17χρονους και αυτο μου το χουν πει και οι φιλοι μου,που σχεδον ολοι ειναι μεγαλυτεροι.Εκανα λογω για μεγαλομανια,γιατι αναγνωριζω πως δεν ειναι λογικο το σκεπτικο μου οτι οι περισσοτεροι ειναι κατωτεροι μου.Αναρωτιεμαι ομως,μηπως εχω αλλα κοινωνικα θεματα που πρεπει να κοιταξω και μηπως αυτο το σκεπτικο ειναι ενας μηχανισμος αμυνας και στην πραγματικοτητα (για λογους που δεν ανεφερα)το εχω αναπτυξει γιατι εγω δεν νιωθω καλα και κατα βαθως ειμαι αντικοινωνικος :?: :?: :?:

Tank_Girl

Re: Πασχω απο Μεγαλομανια?

Δημοσίευση από Tank_Girl » Σάβ Απρ 13, 2019 10:53 pm

Προσωπική μου άποψη απο τα λίγα που διάβασα, είναι οτι το θέμα σου ανήκει περισσότερο στο κομμάτι της ανωριμότητας (που είναι φυσικό να υπάρχει στις νεαρές ηλικίες), με ότι αυτό συνεπάγεται, συν του ότι ο κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός, όπως και ο τρόπος που μεγαλώνει κανείς και τα παραδείγματα που φέρει.
Σχετικά με το ναρκισσισμό, ένα είναι σίγουρο. Πως ο ναρκισσιστής δεν αντιλαμβάνεται οτι είναι ναρκισσιστής.
Δεν βλέπει οτι φέρεται άσχημα, δεν νιώθει τύψεις, ισα ισα το αντίθετο.
Μόνιμα εναποθέτει το φταίξιμο στο περιβάλλον και στους γύρω του. Ποτέ στον εαυτό του.
Εμπειρία είναι αυτό που σου λείπει νομίζω.
Τέλος μια δική μου διαπίστωση.
Η ποικιλία είναι που δημιουργεί την μοναδικότητα.
8-)

Dark Magician

Δημοσίευση από Dark Magician » Πέμ Ιούλ 25, 2019 2:31 am

Η θεωρια του οτι ο πασχοντας,αδυνατει να αντιληφθει την προβληματικη του κατασταση,ειναι κατι που υπαρχει σαν στερεωτυπο νομιζω σχεδον σε ολες τις ψυχικες διαταραχες...Απο οτι εχω διαβασει ειδικα οι επονομαζομενοι Ναρκισσιστες εχουν αυτο το χαρακτηριστικο.
Ομως οπως και να 'χει ποσταρα εδω γιατι ειναι ενα θεμα που με ταλαιπωρει εδω και καιρο.
Λιγο επιπολαιο να δινω ταμπελα,χωρις να εχω μιλησει με καποιον ειδικο,αλλα ο χαρακτηρας μου περιλαμβανει πολλα ναρκισσιστικα χαρακτηριστικα,οπως ειπα και παραπανω.
Μπορει να μην ειναι αρκετα ωστε να θεωρουνται διαταραχη,αλλα με καταβαλει ενα αισθημα υπεροψιας σε πολλες φασεις της καθημερινοτητας.
Νεμεν βοηθαει αυτη η κατασταση σε θεμα αυτοπεποιθησης,αλλα το προβλημα ειναι οτι με κανει απροσαρμωστο,λογω της δυσκολιας του να θεωρεισω τους αλλους στο ιδιο level με εμενα.
Εκει ειναι που σκεφτομαι το ενδεχομενο να εχω υπερβολικα χαμηλη αυτοπεπηθηση και η υπεροψια να ερχεται ως ενας μηχανισμος αμυνας... Τι λετε :?:

jiuer7845

Δημοσίευση από jiuer7845 » Πέμ Οκτ 21, 2021 4:38 am

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ναρκισσισμός”